Haber Cardano Tarihte İlk Kez XRP’yi Geçti!

🦅 The Eagles 🦅

Yönetici
Admin
24 Ocak 2021
2,861
6,925
Ön Direk
www.1bahisforum365.com
Kumbara
365.00 ₺
IOHK tarafından geliştirilen Cardano (ADA), piyasa değeri bakımından XRP’yi ilk kez geride bıraktı. CoinGecko verilerine göre ADA piyasası 21.6 milyar; XRP piyasası ise 19.9 milyar dolar değere sahip.

Bitcoin dahil olmak üzere birçok coin değer kaybederken; ADA fiyatı bir günde %25’ten fazla yükseldi. Haftalık grafiğe bakıldığında, onun %90 oranında değerlenerek neredeyse ikiye katlandığı görülebiliyor.

1612704958721.png

Bu performans, ADA’yı en büyük dördüncü kripto para haline getirdi. 2017 yılında kurulan Cardano böylece, tarihinde ilk kez XRP’yi geride bıraktı.

ADA fiyatı ikiye katlandı

Cardano ağındaki Mary adlı hard fork, 3 Şubat günü başarıyla tamamlandı. Bu, Shelley’den Goguen dönemine geçişi temsil eden dönüm noktalarından biri. Cardano, bu sürecin sonunda merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasındaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

ADA fiyatı, yılbaşından 2 Şubat tarihine kadar 0.30-0.35 dolar aralığındaydı. Mary fork’undan bir gün önce, 0.40 doların üstüne çıkıldı. Cardano’yu “birçok farklı varlığı destekleyen” bir ekosistem haline getireceği düşünülen bu güncelleme, onu 0.68 dolara kadar taşıdı.

Testnet ağında uygulamaya konan bu güncellemenin, şubat ayının sonunda mainnet’e aktarılması bekleniyor.

Cardano DeFi dünyasına adım atıyor

IOHK, Cardano’yu birkaç farklı varlığı ve tokenı aynı anda destekleyebilecek bir ekosistem haline getirmeye çalışıyor. Tokenlaştırmaya (tokenization) yönelik çalışmalar yapan ekip, Ethereum’dan daha farklı bir yol izliyor.

ERC-20 veya ERC-721 standardını izleyen ve Ethereum tabanlı olan tokenlar akıllı sözleşme teknolojisini kullanıyor. Cardano, bunun riskli bir metot olduğu iddiasıyla farklı bir yol izleyip Ethereum’a rakip olmayı hedefliyor. Cardano Foundation ekibinden Elliot Hill, ikili arasındaki farkı şu sözlerle açıklıyor:

“Ethereum tabanlı blockchainlerde bir DeFi tokenı kullanabilmek için akıllı sözleşmeye ihtiyaç duyuluyor. … Cardano tabanlı tokenlar, bir akıllı sözleşmenin değil doğrudan Cardano blockchain’inin mekaniklerini esas alacak. Akıllı sözleşmelere duyulan bu ihtiyacı ortadan kaldırmak, işlem maliyetlerini düşürmek anlamına geliyor.”

IOHK yöneticilerinden Tim Harrison, bunun ERC-20 gibi standartlardan daha üstün bir teknoloji olduğunu öne sürüyor. IOHK Foundation’ın kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’a “gününü göstereceklerini” düşünüyor.

Grayscale ADA için başvuruda bulundu

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale, 2021’in ilk haftalarında yaptığı başvuruda ADA için özel bir fon kurabileceğinin sinyalini verdi. Başvuruda Aave, Cosmos, EOS, Monero, Uniswap, Polkadot gibi daha farklı kripto varlıkların da ismi geçti.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst